RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

Sluchátka a (T)RX

Tisk
HiFi sluchátka + NF FILTR - ověření konstrukce.

Každý máme jisté důvody proč používat sluchátka.Na trhu je velký výběr. HiFi, PC, ovšem tyto nevyhovují svými kmitočtovými  charakteristikami, kdy "basují", nebo některé z nich i tlačí na uši a na hlavě. Zkuste je mít nasazené na hlavě 3 - 4 hodiny a uvidíte. Ovšem v sortimentu komunikačních sluchátek je výběr omezený. Za úvahu stojí profesionální headsety Senheiser které se používají i v letectví [1] ovšem cenou i předčí známý HEIL [2], který některým vyhovuje. Pro můj komunikační přijímač ICOM R-75 jsem se snažil najít efektivní a přitom levné řešení. To jsem našel v časopise "Radioamatér" 3/2003 kde na str.24 [3] v článku "Jak připojit HiFi sluchátka k TCVRu" celou záležitost dostatečně pravdivě vysvětluje a popisuje Jarda OK1AYY. Tento článek na Jardově webu [4] ovšem chybí. Doporučuji si str.24 vytisknout a důkladně přečíst. Při vlastní výrobě jsem dbal doporučení a postupoval přesně podle pokynů autora. Ze tří variant jsem zvolil "standart".

Součástky používejte nové-hlavně elektrolytické kondenzátory. Všechny, pokud máte možnost změřte na kapacitu a zároveň ESR - ekvivalentní seriový odpor. K tomu nám poslouží tento přístroj [5]. Rezistory změřte multimetrem. Řada RM0207 je v toleranci 1%. Sluchátka používám letité Philips SBC HP200 a nepochybuji, že existují lepší. Je to o ceně. Levná sluchátka skutečně ani pro HiFi nikdy nebudou dobrá. Za pozornost stojí výrobky od firmy KOSS, se kterou  mám osobní zkušenost. Navíc u KOSSu je fantastická doživotní záruka.

Na výstupu NF filtru do sluchátek použijte konektor jack 3,5mm stereo. Já jsem použil mono s tím, že jsem vyměnil na kabelu ke sluchátkám konektor. Běžně jsou stíněné kablíky na sluchátkách udělány tak, že stínění jsou "lakované vousy" Ty jsem na ohřátím páječkou na kousku novoduru a pomocí nože odizoloval, ocínoval. Ne každý má trpělivost, ne vždy se může dařit. Sluchátka s původním stereo jackem by zůstala univerzální. Pojistka proti přetížení je trubičková, neb jsem jich měl hrst. V současnosti použijte tzv. POLYSWITCH do pl. spojů.
Na obrázku je vidět, že jsem pl. spoj nevyráběl, tzv. "vrabčí hnízdo". Stačí použít odřezek cuprextitu a plošky proškrábat nožem ( mě se osvědčil s odlamovacím ostřím) nebo jehlový pilník. Krabičku lze použít jakoukoliv.

Nastavení je nutné provést dle pokynů autora. To proto, aby se naformovaly nové kondenzátory. NF signál který zavedeme na vstup filtru získáme:
1. Z NF generátoru, existují programy pro PC a na výstupu zvukové karty LINE OUT zapojíme dělič.
2. Z RXu nebo TRXu. Zapneme RX a odpojíme anténu.Najdeme RXem vlastní parazitní signály.Bývají nejčastěji v okolí 2 MF tj. v mém případě 9830KHz USB. ( předpokládám RX UP-convertor) a jejich harmonických kmitočtech, ale v celém rozsahu KV lze i u kvalitních RXů najít parazity generované oscilátory a PLL.   
Připojíme filtr se sluchátky a "osolíme" hlasitost. Po cca 1hodině je filtr nastaven. Popsaný NF filtr je osobně ověřená, nenáročná konstrukce bez záludností "one afternoon project", vhodná pro každého.  

Odkazy:

[1]
[2]
[3]
[4]
[5]
www.sennheiser.cz/sluchatka_aviation.html        
www.heilsound.com/amateur
www.radioamater.cz/cisla/pdf/2003-3.pdf
home.tiscali.cz/ok1ayy
www.zajic.cz/esr/esr.htm

pozn: Protože schema je na internetu v odkazu [3] nezřetelné, naskenoval jsem ho a vložil do textu. (ok1cjb)
Pozor! Stránky Jardy OK1AYY jsou přesunuty na novou adresu http://ok1ayy.sweb.cz/.
 

hledat v obsahu

Přihlášení