RADIOAMATÉRSKÝ OBČASNÍK

OK1CJB - Jaroslav Janata - Czech Republic - QTH:Říčany - Loc: JN79hx - EPC:#1217 - SWL: OK1 15512

 • Zvětšit velikost písma
 • Výchozí velikost písma
 • Zmenšit velikost písma
       OK1CJB                    Jaroslav Janata                    Czech Republic                    QTH: Říčany                    Loc: JN79hx                    EPC:  #1217                    OK QRP CLUB No: 533                    SWL:  OK1 15512      

SDR DR2B stavba a připomínky - 1

Tisk
Pepa OK1NOP mi daroval desku s plošnými spoji na přijímač DR2B a potřebné integrované obvody. Tím pádem byl konec s výmluvami. Nezbývalo než odsunout rozdělané věci, vyhrnout si rukávy a za zpěvu budovatelských písní se pustit do práce.
Jako první věc jsem zjistil nesoulad schematu s náčrtkem rozmístění součástek. Proto jsem schema překreslil. Na monitoru je poněkud nepřehledné a proto ho lze stáhnout ve větším formátu jako obrázek gif. Původní dokumentaci si můžete stáhnout ze stránek YU1LM nebo z mého archivu. Dál na desce chybí jeden spoj. Na obrázku je naznačený červenou čarou. Není to žádná tragedie, k propojení použíjte jeden vývod kondenzátoru C27.
Osazovací plánek je v originále označen hodnotami součástek místo jejich označením. To může začátečníkům dělat problémy. Plánek jsem upravil a doufám, že v něm nejsou chyby. Žlutě označený odpor R2 se neosadí v případě použití integrovaného krystalového oscilátoru.
Trochu chaoticky je na originálním schematu zakresleno napájení. Úplně chybí R32 pro předpětí vstupů operačních zesilovačů. Na osazovacím plánku zakreslený je a na desce je pro něj připravená pozice. Možná, že při pozdějších úpravách byl vypuštěný. Nevím. Každopádně ale jeho osazením nejde nic zkazit. Rozpiska součástek je ke stažení ve formátu pdf.
Před vlastní montáží nezapomeneme osadit propojky.. Na plánku jsou označeny modře. Já vždy používám na integrované obvody patice (precizní). Můžu tak pohodlně před zasunutím IO prověřit celé zapojení a vyvarovat se hrubých chyb. Samotná stavba neskýtá žádné záludnosti a pokud se chyby vyskytnou, budou zřejmě způsobeny špatně zapájenými spoji. Použité konektory jsou pro jistotu SMA. S BNC konektory mám občas problémy. Na spodní stranu desky jsem připájel kontakty z lámací lišty pro napájení oscilátoru. Pokud jsou napájecí obvody oscilátoru správně ošetřeny, není žádný problém. Stabilizátor je dobře dimenzovaný.
Nahoře signál z oscilátoru u C5. Zelený průběh je naměřený z konektoru X4, žlutý z pinu 3 a 11 IO4. Všechna měření jsou se sondou přepnutou na poměr 1:10. Proto je třeba napěťové údaje na obrázcích vynásobit desetkrát.
Snímek osciloskopu z pinů 9 a 10 obvodu 74HC4053N. Původní kmitočet 14,318 MHz je vydělený čtyřmi na 3,355 MHz a oba signály jsou proti sobě posunuty o 90°. Amplituda signálu je 5,37V. Na těchto vývodech multimetr ukázal napětí 2,47V=. U vstupního kmitočtu 28,224 MHz byly tvary průběhu a napětí stejné.

Co uvádí autor

Postup pro oživení:
 1. Nastavit trimr R31 tak aby hodnota sériového odporu R30 a R31 byla 10 kΩ
 2. Naladit silnou stanici nebo použít signální generátor a pomocí trimru R31 nastavit minimální zrcadlové signály.
 3. Další potlačení provést programově. Tedy pokud to program umožňuje. Vhodný program má ke stažení Alberto I2PHD na svých stránkách.
 4. Externí oscilátor musí dávat pro správnou funkci minimální napětí Upp = 1V (špička - špička).  Při nižší úrovni je problém s funkcí na vyšších kmitočtech. Pro základní orientaci že 74HC4053 může pracovat změříme napětí digitálním multimetrem na pinu 9 a 10.  Musí tam být polovina napájecího napětí nebo 2.5 V +/- 0,5 V. Jestliže se napětí liší, je problém s úrovní signálu na vstupu LO nebo vstupu IO 74AC74.
Naměřené hodnoty:
 1. příjem v rozsahu od 30kHz do 35MHz s externím oscilátorem LO a při napájení Vcc=+6V pro digitální IO.
 2. IIP3 27-29dBm je závislé na nastavení a použitých programech (vše měřeno s 16 bitovou zvukovou kartou)
 3. MDS2) 102-105dB dosaženo také s 16bitovou kartou Soundblaster Realtek AC97.
 4. Potlačení zrcadlového příjmu je možné nastavit od 35-60dB 12kHz od středního kmitočtu.
 5. Citlivost 3-5 uV při poměru 10dB S/N, maximální poměr S/N byl změřen 70dB. Tato citlivost je více než dostatečná pro kmitočty přibližně do 20MHz s odpovídajícím anténním systémem. Pro vyšší kmitočty je doporučeno změnit NF zesílení (10kOhm změnit na max. 100kOhm t.j. R4,R29,R30,R15) nebo přidat VF zesilovač.
 6. SFDR (Spurious free dynamic range - dynamický rozsah bez intermodulačního zkreslení) je 86 - 92dB, tento výsledek je dosažen se signály vzdálenými 5kHz a více . Výsledky se příliš nemění ani se signály vzdálenými klasicky 20kHz a více.

Zvuková karta

Protože předpokládám použití i s notebookem (u nich je pravidlem, že mikrofonní vstup je mono), zakoupil jsem USB externí zvukovou kartu. Je jich na trhu nepřeberné množství a je pro mne problém se (s minimem uveřejněných parametrů u zboží) orientovat. Naštěstí jsem dostal od Ládi OK1UNL informaci o úpravě zvukové karty Creative SOUND BLASTER X-Fi Surround 5.1 Pro od Martina IW3AUT. V informaci je i test a snímky frekvenčních průběhů. To, že je u nás tato karta ke koupi od cca 1200,- Kč bylo docela příjemné zjištění. Protože mne nezajímají různá nastavení která karta umožňuje, nechal jsem Win7 aby kartu našly a instalovaly ovladač. Potom jsem přes start ► správce zařízení ► řadiče zvuku našel externí kartu a pomocí menu této položky (ovladač ► aktualizovat ovladač) nainstaloval z CD originální soubory. Tím jsem se vyhnul instalaci ovládacího programu externí zvukové karty.
Když jsem se probíral na internetu tím co kdo používá, zjistil jsem, že galvanické oddělení počítače od rádia skoro nikdo nemá. Dovolím si to považovat za chybu. U digimódů je to dneska standard a u SDR přijímačů by to mělo být také tak. Věřím, že dost problémů způsobuje neošetřené napájení a galvanické spojení s počítačem.  Proto jsem vyrobil klasické oddělení pomocí transformátorků. Pochopitelně z modemů. Objevují se i miniaturní transformátorky ale těm bych moc nevěřil. S miniaturami traf mám špatné zkušenosti. Ono železo se u traf nedá okecat. Napětí +5V je připojeno k desce se strany spojů poblíž stabilizátoru.
Je to omyl. Transformátorky jsou špatné. Víc ve fóru - viz e/m od Viliama OM0AA. Další informace v pokračování tohoto článku.

Programové vybavení

Toho je dneska ke stažení také dost. Orientace v něm je pro mne jako začátečníka v tomto oboru obtížná. S mými zkušenostmi bych si nedovolil někomu radit. Proto se tohoto úkolu ujal Láďa OK1UNL, který přece jenom má podstatně větší zkušenosti. Popisy budou v samostatném článku. Díky mu za to.

Poznámky

 1. Na přijímač má Copyright Tasa YU1L. Komerční použití jen se souhlasem autora.
 2. MDS (Minimum Discernible Signal) - citlivost (minimální rozeznatelný signál, 3 dB nad úrovní šumu). Vyšší záporné hodnoty jsou lepší, příliš velká citlivost může znamenat zhoršení dynamického rozsahu a IP3. Nicméně na spodních pásmech KV je vyšší hladina atmosférického šumu a tak citlivost je dostačující.
 3. Podle poslední zprávy se funkce přijímače se zlepší výměnou kondenzátorů C29, C30, C31 a C84 za kondenzátory s hodnotou 22nF. Neodzkoušeno.
 4. Jak získat desku s plošnými spoji? To popisuje ve své dřívější poznámce Ladislav OK1UNL: OK2IP na svém webu už nenabízí desky SDR RX DR2B autora YU1LM/QRP. Pokud máte zájem o desku RXu, zpracoval PD8KDV layout, který je volně ke stažení  a současně i seznam materiálu. Z tohoto layoutu, již sami vyrobíte DPS. Pokud jej zašlete panu Kohoutovi Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript za rozumnou cenu desku vyrobí. Nabízí i vrtání děr, 10 hal / kus.

Literatura

[1] SDR přijímač DR2A a DR2B T. Siniša, YU1LM http://yu1lm.qrpradio.com
[2] Using the Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro M. Pernter, IW3AUT http://www.iw3aut.altervista.org
[3] Test zvukové karty L. Klofát OK1UNL http://ok1cjb.cz

◄   Předchozí článek  RX DR2B © YU1LM Další pokračování   ►
 

hledat v obsahu

Přihlášení